Långbans gruvby visar lokal konstnär

Årets sommarutställning på Långbans Gruvby har en stark lokal koppling. Det är nämligen fotografier och kollage gjorda av Larseric Vänerlöf som gick bort under sensommaren 2025. Han var Lesjöfors stora bildskapare och den drivande kraften bakom det populära allkonstverket Lesjöfors Museum.

 

Årets evenemang:

Vernissage för årets utställning: Från ateljén – Larseric Vänerlöf, 5 juni kl 17-18

Larseric Vänerlöfs (1950–2025) främsta konstnärliga redskap var collage. Till dessa hämtade han inspiration och förlagor från olika bildvärldar. Med hjälp av verk från konsthistorien, filmer, pressfoton och sina egna fotografier samplade han och skapade verk som förundrar och berör.

Hans största och kanske mest välkända verk är Den dagen, den sorgen, ett fotomontage som utfördes 1979–82. Den finns på Karlaplans tunnelbanestation, längs den röda linjen i Stockholms tunnelbana.

Utställningen Från ateljén visas på Långbans Gruvby 5 juni – 27 september 2026. Varmt välkomna på vernissage den 5 juni kl 17. Vi bjuder på dryck och tilltugg. I samband med vernissagen släpps en bok om Larseric Vänerlöf. Boken kommer att finnas till försäljning på Långbans Gruvby.

Music for the Eyes – Festival for experimental music and art, 14-15 augusti

Efter förra årets lyckade festivalhelg med många nöjda besökare så återvänder Music for the Eys till Långban. Under två dagar i augusti kommer miljön återigen fyllas av aktivitet i form av ljud, musik och konst. Genom att öppna ett fönster mot världen vill föreningen presentera artister som sällan eller aldrig hörts tidigare i Värmland.

Det blir två hela kvällar med musik, workshop och konsert med Mariam Rezaei och Julien Desprez i Magasin Katrin på fredag dag/eftermiddag. Stewart Smith från (engelska musiktidningen) the Wire håller i ett par artist talks under lördag dagtid.

Upplev Geologins dag i Långban 12 september

Den 12 september kl 10 är det väl värt att planera in ett besök på Långbans gruvby. Upplev den årliga traditionen med Geologins dag på plats i Långban och Mineralriket – världens mest mineralrika plats och med en spännande gruvhistoria. Programmet kommer att presenteras inom kort.

Långbans gruvby – ett perfekt utflyktsmål

Det finns även flera aktiviteter för barn och familjer. Gå på skattjakt och strosa omkring i de historiska miljöerna. Efteråt kan ni njuta av en bit mat på Långbans gästgiveri som ligger i den anrika John Ericssongården.

Sommaröppet 2026:

6 juni–23 augusti: Måndag-fredag kl 10–17, Lördag–söndag kl 10–16

Midsommarafton stängt

29 augusti–27 september: Lördag–söndag kl 10–16

Välkommen till världens mineralrikaste plats! För 1,8 miljarder år sedan bildades dessa mineraler, men det skulle dröja ända fram 1500-talet innan man började bryta järnmalm. I början av 1970-talet tystnade dock gruvdriften för gott. Gruvbyn lever däremot än idag med sina byggnader, mineralsamlingar, utställningar, vackra natur, spännande historier och minnen som har sitt ursprung i tidernas begynnelse. Du som besökare finner här en uppsjö av aktiviteter och vacker natur.